Ekonomi

Kıyı balıkçılığına olumsuz hava engeli

Ordu’da son bir haftadır devam eden olumsuz hava koşulları nedeniyle balıkçılar ağ atmakta güçlük çekiyor.

Karadeniz’de son bir haftadır etkili olan olumsuz hava koşulları balıkçıları olumsuz etkiledi. Soğuk ve rüzgarlı havalarda ağ atmakta zorlanan balıkçılar az miktarda balık tutarken, küçük balıkçı tekneleri ağ atamadı. Hal böyle olunca da birçok balık tezgahlarda boş kaldı. Tezgahlarda az miktarda mezgit, levrek ve somon bulunurken, Sinop açıklarında yakalanan hamsi 50 liradan satılıyor.

“Küçük tekneler yelken açamaz”

Ordu’da balıkçı olan Erdal Çamaş, balığın az miktarda tezgaha geldiğini belirterek, “Hava şartlarından dolayı balık az bulunuyor. Hamsi Sinop, Samsun ve Giresun’dan geliyor. Bizim de küçük bir balıkçı teknemiz var. diğer balık çeşitleride oldukça fazladır.Bugün çok iri bir hamsi geldi vatandaşlar da.Bu yıl hamsiler genel olarak zayıftı.Küçük tekneler hava muhalefeti nedeniyle çalışamadı.Pazartesi günü olumsuz hava prestij ile birlikte etkili olacak. , kar da gelecek, balıkçılar ağ atamayacak duruma gelebilir. Hamsinin daha sonra kendini göstermesini temenni ediyoruz. Bu arada tezgahlar boş kalmayacak ama yetiştiricilik balıkları olacak” dedi.

Hamsi 50-75, mezgit balığı 70, istavrit 100, çipura 130, levrek 150, tirsi balığı 70 ve nadir kalkan gişede 500-550 TL arasında satılıyor. – ORDU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu