Haber

Tunceli’de kadınlar depremde hayatını kaybeden kadınlar için yürüdü

TUNCELİ’de kadınlar tarafından ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ nedeniyle yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşte Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde hayatını kaybeden kadınlar için sloganlar atıldı ve bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Kadın Platformu’nun davetiyle yüzlerce kadın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Sanat Sokağı’nda bir araya geldi. Kadınlar ellerinde pankart ve pankartlarla Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş sırasında Kahramanmaraş’taki depremlerde hayatını kaybeden kadınlar anılarak sloganlar atıldı. Hanımlar, depremde hayatını kaybeden kadınlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunarak mum yaktı.

‘KADINA YÖNELİK HER TÜR AYRIMCILIK UYGULAMASINA SON VERİLMELİ’

Kadın Platformu adına açıklamayı okuyan Raife Yılmaz, kadınlar için önlemlerin alınması gerektiğini belirterek, “Temel yaşamsal ihtiyaçlarla ilgili gerekli adımlar bir an önce atılmalı. Duş, tuvalet ve her türlü hijyen imkanları acilen sağlanmalı” dedi. kadınlara özgü hastalıkları önlemek, Kadınların güvenliğini sağlamaya yönelik yasal ve idari tedbirler için, “Acil eylem planı oluşturulmalıdır. Deprem nedeniyle ailesini kaybeden çocuklar, devletin sosyal hizmetlerinden yararlanılarak, dini bir ortamda, geleceklerini sağlayacak biçimde korunmalı ve psiko-sosyal bir zemin sağlanmalıdır. Kadınlara yönelik her türlü ayrımcı uygulamaya son verilmelidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu